Kovács István Haykovats anakromisztikus

rövid önéletrajz harmadik személyben

1952-ben született Budapesten. Már gyermekkorában felfigyeltek rajztudására, formaérzékére.
A család barátja, Lyka Károly művészettörténész bíztatására felvételizik a Képző -és Iparművészeti Gimnáziumba, ahol 1970-ben ötvös szakon kitűnőre érettségizik. 1971-ben elkezdi tanulmányait a Szegedi Tanárképző Főiskola rajz-földrajz szakán, de a következő tanévre halasztást kér. Tagja lesz az ORFEO bábegyüttesnek, amely a '68-as eseményeket követő szellemi erjedésben létrejött alternatív művészeti alkotóközösség zászlóshajójának számított.
A bábosokkal több nemzetközi fesztiválon vesz részt, miközben Pilisborosjenőn közös erővel két házat építenek. A házakban próbahelyiségek, műtermek, fotólabor, és könyvtár kap helyet, megteremtve az egyéni és közösségi alkotómunka tárgyi feltételeit.
1972 decemberében feleségül veszi Ilyés Mártát, akivel az Orfeo foto szekciójában ismerkedett meg. Gyermekük születése, majd Márta megbetegedése, egzisztenciális problémák sorát jelentik, így a művészi önmegvalósítás egy időre háttérbe szorul. Szoboröntöde, filmgyár, színház, pékség után 1974-től ’81-ig faszobrászként dolgozik egy szövetkezetben. Az utolsó három évben önálló műhelyt bérel a Százados úton, ahol egyedi munkákat vállal, elsősorban fából készült világítótesteket készít. Ezt követően kerámia, fa, és bőr tárgyakkal „piacoznak”, kirakodó vásárokra járnak Mártával. Aztán beindul a bizsu és ezzel együtt az anyagi felemelkedés. Utazások Európa szerte. 1990-ben meginog a Brazovics ház. Egzisztenciális téren rossz döntést hoz. Átvált lakatosmunkára, betörésvédelemre merő kalandvágyból.
'93-ban létre hozza az ARTpont Studio kisgalériát a műhelye feletti Bertalan utcai garázsban. Ekkor kezdi menedzselni Ilyés Márta festészetét, több egyéni kiállítást szervez. 1996-ban megszünteti tönkrement vállalkozását, és bevállalja az otthonápolást. 1997-től egyre több időt töltenek Szentmártonban Mártával, élvezik a természet közelségét. Biokertészkedik, magos barnakenyeret süt.
1999 Ilyés Mártával megalapítják az „M.artisti Művek” alkotóközösséget, melynek célja a műfajhatárok átlépése, összeolvasztása. Ebben az évben nyílt első közös kiállításuk a Tóalmási Galériában, ahol Kovács István Haykovács mobilkreátorként mutatkozott be. Közösen létrehozott munkáik a „Világóra”, a „Színkalitka” és a „Felhőtekerő”. A kiállítást Hernádi Gyula nyitotta meg, kihangosított telefonon, mert kisebb balesete miatt nem tudott odautazni. A kiállítókat szívélyes hangú táviratban üdvözölte Göncz Árpád Köztársasági Elnök.
2001-ben Ilyés Márta felkészülését segítette a Műcsarnok őszi kiállítására. A következő években készült néhány objekt és az „Erópa elrablása” című groteszk mobil. Ezeken kívül néhány technikai jellegű találmányon dolgozott. Ennek eredményét 2004-ben rendezett Nemzetközi Találmányi Kiállításon láthatták az érdeklődők a BNV területén. Képzőművészeti munkáit Szegeden, Cegléden és Nagykátán mutatta be, Ilyés Mártával és Simon Zoltánnal közös kiállításokon. Nem tagja sem pártnak, sem egyéb szervezetnek. Egyetlen Állami díjat mondhat magáénak: ez az „Ápolási díj”.

Jelenleg Ilyés Mártával közös honlapjukat szerkeszti, és életrajzi írásán munkálkodik, de tervei között szerepel néhány hasznos találmány kidolgozása, valamint egy filmforgatóköny megírása is.    

 

 

MIÉRT HAYKOVATS? ÖNÉLETRAJZ BLOGkOLÁS NAGYVÁROSI AUTÓZÁS

TALÁLMÁNYOK "A VÉLEMÉNY SZABAD" ILYÉS MÁRTÁRÓL FOTÓ GALÉRIA

KÉPZŐDMŰVEIM AZ ORFEÓRÓL VERSEIM A VARÁZSLÓ RECEPTEK